دستگاه فایبر

دستگاه فایبر

دستگاه فایبر یکی دیگر از انواع مختلف دستگاه‌های حکاکی و مارکینگ است که با استفاده از اشعه لیزر قادر خواهد بود تا انواع نقش و نگارها را بر روی متریال های مختلف ایجاد کند.

در سالیان گذشته از دستگاه‌های مکانیکی مانند فرز و دریل به همراه دستگاه CNC استفاده می‌شد، و با وجود اینکه کنترل کامپیوتری توانایی کنترل دستگاه را افزایش داده بود، اما هنوز هم برخی نامنظمی‌ها و برش‌های پرت در آنها صورت میگرفت.

با ظهور دستگاه مارکینگ فایبر و بهره‌گیری از لیزر برای حکاکی و مارکینگ ، صنعت حکاکی نیز به عنوان یک رشته جدید بر روی کار آمد و امروزه در بسیاری از شیوه‌های تبلیغاتی مورد استفاده قرار میگیرد .

امروزه از تکنولوژی حکاکی و مارکینگ در موارد و صنعت های مختلفی استفاده خواهد شد و دستگاه لیزر فایبر سرعت این موضوع را در صنعت تبلیغات و چاپ بسیار بیشتر کرده است . به همین دلیل هرروزه شاهد رشد سریع خرید و فروش این دستگاه‌ها در بازار هستیم و پیش‌بینی می‌شود دستگاه فایبر لیزری جایگزین بسیاری از دستگاه‌های لیزری دیگر میشود.

 

دستگاه فایبر و فلزات

دستگاه فایبر یک راه‌حل استثنایی برای حکاکی و مارکینگ تجهیزات فلزی با استفاده از سیستم لیزری خاص خود است. این دستگاه شرایطی را فراهم آورده است که فعالان این صنعت به‌راحتی برای محصولات لوله‌ای خود، ورق‌های فلزی و حتی نشانه‌های فلزی از تکنیک حکاکی استفاده کنند و از ماندگاری این نشانه اطمینان داشته باشند. حوزه فلزات و بخصوص آهن می‌تواند بسیار وسیع باشد و تقریباً استفاده از دستگاه فایبر در همه آنها متصور است، اما برخی تجهیزات آهنی مانند تیرآهن نیازی به این شیوه ندارند و در محل تولید با استفاده از قالب نشانه‌گذاری می‌شوند.

اما استفاده از مارکینگ به تجهیزات سبک فلزی مربوط می‌شود. جواهرات و زیورآلات حوزه دیگری از صنعت فلزات گران‌بها هستند که به ریزه‌کاری و ایجاد طرح‌های زیبا و ریز نیاز دارند. استفاده از دستگاه فایبر در ساخت جواهرات می‌تواند ایده آل باشد. حکاکی بر روی سنگ‌های زینتی استفاده شده در جواهرات، حکاکی بر روی انگشترها، حکاکی بر روی پلاک‌های طلا همگی نمونه‌هایی از کاربرد دستگاه فایبر در حوزه فلزات است.

ارائه سطوح قدرتی مختلف در دستگاه فایبر لیزری، آن را به یک دستگاه قدرتمند با قدت مانور بالا تبدیل کرده است. این دستگاه می‌تواند قدرت لیزر را تغییر دهد و اپراتور امکان استفاده از آن برای حکاکی‌های سطحی و عمیق را دارد. از طرفی این تغییر در قدرت لیزر امکان استفاده از دستگاه را در موارد مختلف فراهم می‌آورد. با وجود این قابلیت، استفاده از دستگاه فایبر در حوزه کامپیوتر نیز میسر شده است و تولیدکنندگان تجهیزات فلزی کامپیوتر می‌توانند از این ‌دستگاه برای مارکینگ و نشانه‌گذاری محصول خود استفاده کنند.

دستگاه فایبر یا جوهر افشان؟

شاید برای بسیاری نیز این سؤال پیش آمده باشد که دستگاه‌های فایبر لیزری بهتر هستند یا دستگاه چاپ جوهر افشان؟ در ابتدا پاسخ‌دهی به این سؤال باید اذعان کرد که هر کدام از این ‌دستگاه‌ها قابلیت خاص خود را دارند و هر کدام در حوزه خود می‌توانند ایده آل باشند. به‌عنوان‌مثال، در صنعت چاپ بنر و سایر موارد تبلیغاتی، استفاده از دستگاه چاپ بنر جوهرافشان بهتر است و امکان استفاده از دستگاه فایبر وجود ندارد، یا حتی بالعکس مواردی هستند که امکان استفاده از دستگاه چاپ جوهرافشان را ندارند.

اما حوزه فلزات به دلیل ماهیت خاص آنها، می‌تواند از هر دو شیوه چاپ و حکاکی بهره ببرند. معمولاً سازه‌های آهنی بزرگ از هیچ‌کدام از این دو شیوه استفاده نمی‌کنند و استفاده از این دو شیوه به تجهیزات فلزی متوسط و سبک معطوف می‌شود. اگر بخواهیم بین این دو شیوه یکی را انتخاب کنیم، باید قابلیت‌های دستگاه چاپ جوهرافشان و دستگاه فایبر را بدانیم.

دستگاه چاپ جوهر افشان به‌راحتی می‌تواند چاپ کند، سرعت چاپ بالایی دارد و کیفیت نوشته مناسبی هم دارد. این دستگاه‌ها از لحاظ اقتصادی نیز مقرون‌به‌صرفه هستند و هزینه چندانی به مشتری تحمیل نمی‌شود. اما بزرگترین مشکل استفاده از جوهر در فلزات به پاک شدن آن به‌مرورزمان برمی‌گردد. با توجه به اینکه جوهرهای مختلف دوام بالایی ندارند و بعد از گذشت چند سال پاک می‌شوند، نمی‌توان برای بلندمدت بر روی آنها حساب کرد. در ضمن در مواردی که حساسیت بالایی وجود دارد، مانند وسایل آزمایشگاهی و پزشکی وجود جوهر می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

اما، دستگاه فایبر از انرژی اشعه لیزر برای حکاکی استفاده می‌کند و از هیچ ماده خارجی استفاده نمی‌کند. سرعت دستگاه فایبر نسبت به دستگاه چاپ جوهرافشان کمتر است و احتمالاً قیمت بیشتری نیز دارد، اما این دو مورد نمی‌تواند مانعی برای استفاده از دستگاه فایبر در صنایع حساس شود. اگر به صنعت پزشکی و داروسازی اشاره کنیم، وجود هرگونه ماده خارجی می‌تواند مشکل‌ساز باشد، بنابراین دستگاه فایبر می‌تواند یک گزینه ایده آل برای حکاکی تجهیزات فلزی در حوزه پزشکی باشد. در ضمن حکاکی دوام بالایی دارد و هرگز پاک نمی‌شود.

 

جهت دریافت لیست قیمت محصولات ایمیل و شماره همراه خود را وارد کنید

مزایای استفاده از دستگاه فایبر در صنعت فلزات

استفاده از دستگاه فایبر در صنعت فلزات می‌تواند با مزایای متعددی همراه باشد و هر چه این فلزات سازه‌های آهنی کوچک‌تر باشند این مزایا چشمگیرتر خواهد بود. این مزایا عبارت‌اند از

  • رابط کاربری ساده و کاربرپسند: با وجود اینکه دستگاه فایبر از بخش‌های مختلف و پیچیده‌ای ساخته شده است، اما کاربران می‌توانند به‌راحتی با آن کار کنند (شرکت‌های عرضه کننده دستگاه فایبر، مانند پاورکم، معمولاً هنگام فروش اپراتورهای دستگاه را آموزش می‌دهند).
  • عدم نیاز به نصب تجهیزات اضافی: معمولاً کسانی که با دستگاه فایبر کار می‌کنند به فضای خلوت با تمرکز بالا نیاز دارند. این دستگاه نیاز به تجهیزات اضافی ندارد و حتی نیازی به استفاده از کامپیوتر جداگانه نیز نیست.
  • قابلیت حکاکی با وضوح بالا: لیزر استفاده شده در دستگاه فایبر بسیار نازک بوده و می‌تواند لوگو و نوشته‌های دلخواه را با وضوح بسیار بالا حکاکی کند.
  • طول عمر بالا و هزینه نگهداری کم
  • عدم استفاده از مواد مصرفی مانند جوهر و حلال: کاربران دستگاه‌های چاپ جوهرافشان مجبور به استفاده از جوهر و حلال هستند و این مواد می‌توانند در حوزه پزشکی و داروسازی مشکل‌ساز باشند. اما دستگاه‌های فایبر نیازی به جوهر و حلال ندارند و فقط سطح فلز باقی می‌ماند.
  • ماندگاری بالای حکاکی: حکاکی ایجاد شده توسط فایبر هرگز پاک نمی‌شوند و در طول قطعه فلزی ماندگار هستند.

استفاده از دستگاه فایبر لیزری فقط محدود به صنعت فلز نمی‌شود و موارد مختلفی برای استفاده از آنها وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با دستگاه فایبر و تأثیر این بر روی مواد مختلف با ما در تماس باشید.